P87C51RC2BBD157
- Part Number
- P87C51RC2BBD157
- Manufacturers
- NXP USA Inc.
- Description
- IC MCU 8BIT 32KB OTP 44LQFP
- Datasheet
-
- Category
- IC产品
Payment
Delivery

product details
| Part Status | Active |
|---|
| Core Processor | 8051 |
|---|
| Core Size | 8-Bit |
|---|
| Speed | 33MHz |
|---|
| Connectivity | EBI/EMI, UART/USART |
|---|
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
|---|
| Number of I/O | 32 |
|---|
| Program Memory Size | 32KB (32K x 8) |
|---|
| Program Memory Type | OTP |
|---|
| EEPROM Size | - |
|---|
| RAM Size | 512 x 8 |
|---|
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V ~ 5.5V |
|---|
| Data Converters | - |
|---|
| Oscillator Type | Internal |
|---|
| Operating Temperature | 0掳C ~ 70掳C (TA) |
|---|
| Mounting Type | Surface Mount |
|---|
| Package / Case | 44-LQFP |
|---|
| Supplier Device Package | 44-LQFP (10x10) |
|---|