P80C51FA-4B557
- Part Number
- P80C51FA-4B557
- Manufacturers
- NXP USA Inc.
- Description
- IC MCU 8BIT ROMLESS 44QFP
- Datasheet
-
- Category
- IC产品
Payment
Delivery

product details
| Part Status | Active |
|---|
| Core Processor | 8051 |
|---|
| Core Size | 8-Bit |
|---|
| Speed | 16MHz |
|---|
| Connectivity | EBI/EMI, UART/USART |
|---|
| Peripherals | POR, PWM |
|---|
| Number of I/O | 32 |
|---|
| Program Memory Size | - |
|---|
| Program Memory Type | ROMless |
|---|
| EEPROM Size | - |
|---|
| RAM Size | 256 x 8 |
|---|
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V ~ 5.5V |
|---|
| Data Converters | - |
|---|
| Oscillator Type | Internal |
|---|
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
|---|
| Mounting Type | Surface Mount |
|---|
| Package / Case | 44-QFP |
|---|
| Supplier Device Package | 44-PQFP (10x10) |
|---|