MCF51EM256CLLR
- Part Number
- MCF51EM256CLLR
- Manufacturers
- NXP USA Inc.
- Description
- IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
- Datasheet
-
MCF51EM256CLLR.pdf
- Category
- IC产品
Payment
Delivery

product details
| Part Status | Active |
|---|
| Core Processor | Coldfire V1 |
|---|
| Core Size | 32-Bit |
|---|
| Speed | 50MHz |
|---|
| Connectivity | I²C, SCI, SPI |
|---|
| Peripherals | LCD, LVD, PWM, WDT |
|---|
| Number of I/O | 63 |
|---|
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) |
|---|
| Program Memory Type | FLASH |
|---|
| EEPROM Size | - |
|---|
| RAM Size | 16K x 8 |
|---|
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |
|---|
| Data Converters | A/D 16x12b |
|---|
| Oscillator Type | External |
|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
|---|
| Mounting Type | Surface Mount |
|---|
| Package / Case | 100-LQFP |
|---|
| Supplier Device Package | 100-LQFP (14x14) |
|---|