MC9S08QE96CLH557
- Part Number
- MC9S08QE96CLH557
- Manufacturers
- NXP USA Inc.
- Description
- IC MCU 8BIT 96KB FLASH 64LQFP
- Datasheet
-
- Category
- IC产品
Payment
Delivery

product details
| Part Status | Active |
|---|
| Core Processor | S08 |
|---|
| Core Size | 8-Bit |
|---|
| Speed | 50MHz |
|---|
| Connectivity | I虏C, LINbus, SCI, SPI |
|---|
| Peripherals | LVD, PWM, WDT |
|---|
| Number of I/O | 54 |
|---|
| Program Memory Size | 96KB (96K x 8) |
|---|
| Program Memory Type | FLASH |
|---|
| EEPROM Size | - |
|---|
| RAM Size | 6K x 8 |
|---|
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |
|---|
| Data Converters | A/D 22x12b |
|---|
| Oscillator Type | Internal |
|---|
| Operating Temperature | -40掳C ~ 85掳C (TA) |
|---|
| Mounting Type | Surface Mount |
|---|
| Package / Case | 64-LQFP |
|---|
| Supplier Device Package | 64-LQFP (10x10) |
|---|