MC912DT128AMPVE
- Part Number
- MC912DT128AMPVE
- Manufacturers
- NXP USA Inc.
- Description
- IC MCU 16BIT 128KB FLASH 112LQFP
- Datasheet
-
- Category
- IC产品
Payment
Delivery

product details
| Part Status | Active |
|---|
| Core Processor | CPU12 |
|---|
| Core Size | 16-Bit |
|---|
| Speed | 8MHz |
|---|
| Connectivity | CANbus, I²C, SCI, SPI |
|---|
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
|---|
| Number of I/O | 67 |
|---|
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) |
|---|
| Program Memory Type | FLASH |
|---|
| EEPROM Size | 2K x 8 |
|---|
| RAM Size | 8K x 8 |
|---|
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5V ~ 5.5V |
|---|
| Data Converters | A/D 16x8/10b |
|---|
| Oscillator Type | Internal |
|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
|---|
| Mounting Type | Surface Mount |
|---|
| Package / Case | 112-LQFP |
|---|
| Supplier Device Package | 112-LQFP (20x20) |
|---|