MC908GZ32MFUE-NXP
- Part Number
- MC908GZ32MFUE-NXP
- Manufacturers
- NXP USA Inc.
- Description
- MICROCONTROLLER, 8 BIT, HC08/S08
- Datasheet
-
- Category
- IC产品
Payment
Delivery

product details
| Part Status | Active |
|---|
| Core Processor | HC08 |
|---|
| Core Size | 8-Bit |
|---|
| Speed | 8MHz |
|---|
| Connectivity | CANbus, SCI, SPI |
|---|
| Peripherals | LVD, POR, PWM |
|---|
| Number of I/O | 53 |
|---|
| Program Memory Size | 32KB (32K x 8) |
|---|
| Program Memory Type | FLASH |
|---|
| EEPROM Size | - |
|---|
| RAM Size | 1.5K x 8 |
|---|
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3V ~ 5.5V |
|---|
| Data Converters | A/D 24x10b |
|---|
| Oscillator Type | Internal |
|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
|---|
| Mounting Type | Surface Mount |
|---|
| Package / Case | 64-QFP |
|---|
| Supplier Device Package | 64-QFP (14x14) |
|---|