MC68HC908QT4MPE-NXP
- Part Number
- MC68HC908QT4MPE-NXP
- Manufacturers
- NXP USA Inc.
- Description
- IC MCU 8BIT 4KB FLASH 8DIP
- Datasheet
-
- Category
- IC产品
Payment
Delivery

product details
| Part Status | Active |
|---|
| Core Processor | HC08 |
|---|
| Core Size | 8-Bit |
|---|
| Speed | 8MHz |
|---|
| Connectivity | - |
|---|
| Peripherals | LVD, POR, PWM |
|---|
| Number of I/O | 5 |
|---|
| Program Memory Size | 4KB (4K x 8) |
|---|
| Program Memory Type | FLASH |
|---|
| EEPROM Size | - |
|---|
| RAM Size | 128 x 8 |
|---|
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V ~ 5.5V |
|---|
| Data Converters | A/D 4x8b |
|---|
| Oscillator Type | Internal |
|---|
| Operating Temperature | -40掳C ~ 125掳C (TA) |
|---|
| Mounting Type | Through Hole |
|---|
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
|---|
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
|---|